15.16. Źródła prawa w Anglii w XII-XVI wieku; Common law; Zasada equity

Brak partykularyzmu prawnego i stanowości w Anglii
Brytania była prowincją rzymską, ale Rzymianie wycofali się z niej już w V w., co spowodowało że prawo rzymskie nie wpłynęło znacznie na prawo brytyjskie

1066r. - najazd Normanów na Anglię pod dowództwem księcia Normandii Wilhelma Zdobywcy, który starał się o tron francuski. Ostatni król Anglii Edward Wyznawca przeznaczył dla niego tron, ale miejscowi możnowładcy wybrali spośród siebie Harolda II. Wilhelm Zdobywca musiał siłą walczyć o tron. Zwyciężył w bitwie pod Hastings. Do tego czasu najstarsze prawo anglosaskie było prawem zwyczajowym. Po najeździe Normanów zaczęło się stapiać z prawem Normandii. Wilhelm Zdobywca nie chciał dopuścić do rozdrobnienia państwa (takiego jak we Francji, w Polsce).


Westminster 

Anglia uniknęła partykularyzmu prawnego ze względu na orzecznictwo Sądów Westminsterskich (Sąd Ławy Królewskiej do Spraw Karnych, Sąd Spraw Pospolitych, Sąd Spraw Cywilnych, Sąd Exchequeru dla Spraw Skarbowych). Wyroki te traktowano jako precedensy, czyli wzory dla rozstrzygnięć w podobnych sprawach, co doprowadziło do uzyskania jednolitego systemu prawnego zwanego Common Law. Aplikanci angielscy dołączali się do prawników działających przy sądach królewskich, którzy urzędowali w Inns of Courts (gospodach, oberżach) i tam pobierali czysto praktyczną naukę. Uczyli się precedensów. Chętnie podkreślano, że prawo angielskie ma charakter rodzimy.
Precedensy były zbierane w postaci zbiorów:
- records – sprawozdania z rozpraw; nie tylko wyroki, ale też protokoły rozpraw
- reports - ścisłe zbiory wyroków/precedensów.
Początkowo były to zbiory prywatne, od XIV w. zbiory urzędowe.

Jednym z bardziej znanych autorów był Edward Coke (XVI w.). Spisał on 13 tomów wyroków precedensowych.

Edward Coke

- Ranulf Glanville (XII w.) -O prawach i zwyczajach Anglii za czasów Henryka II

Ranulf Glanville

Henry Bracton (XIII w.) - O prawach i zwyczajach Anglii Ksiąg Pięć


John Fortescue (XV w.) - O pochwale praw Anglii – dyskusja na temat przewagi prawa angielskiego nad rzymskim

John Fortescue



Prawo Common Law było prawem jednolitym, nie było stanowości prawa, było to prawo powszechne. Wadą był fakt, że było to prawo formalistyczne, dlatego że wyrok stanowiący wzór dla podobnych spraw, może nie uwzględniać poszczególnych konkretnych przypadków. Sądy musiały stosować system Common Law a król już nie. Gdy istniała obawa że nie znajdą sprawiedliwego rozstrzygnięcia, pisano wnioski do króla o rozstrzygnięcie. Takie petycje były odsyłane do kanclerza. To z czasem doprowadziło do powstania Sądu Kanclerskiego. Zarówno kanclerz, jak i król stosowali zasadę słuszności czyli equity. Kanclerzem była osoba duchowna, czyli stosująca łaskę, litość, a postępowanie przez niego prowadzone było w mniej sformalizowany sposób. Z czasem działalność Sądów Kanclerzy doprowadziła do powstania równoległego systemu prawnego zwanego Equity Law. Powstał dualizm prawa w Anglii.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

21. Stanowość prawa w Polsce. Partykularyzm prawny

54. Wyprawa, posag i wiano

38. Źródła prawa cywilnego na ziemiach polskich w okresie zaborów