113. Prawo własności na przykładzie poszczególnych kodeksów epoki kapitalizmu

Następowało stopniowe znoszenie własności podzielonej.

Powstały dwie definicje własności:
- pozytywna (ABGB) – własność to uprawnienia właściciela (tak jak w prawie rzymskim) do korzystania, oddania, sprzedania, czerpania pożytków;
- negatywna (Kodeks Napoleona) – właściciel z rzeczą może uczynić wszystko, czego mu prawo nie zabrania; jedynym ograniczeniem w prawie własności było wywłaszczenie na cele publiczne za uprzednim i słusznym odszkodowaniem.

Początkowo uważano, że państwo nie powinno ingerować w sferę własności, ale zmieniło się to w II poł . XIX w. :
Francja – pojawiło się wiele przepisów administracyjnych z ograniczeniami własności ze względu na interes publiczny (eksploatację złóż, transport, obronę narodową).
Po I wojnie światowej zwiększyły się możliwości wywłaszczenia,
Po II wojnie światowej pojawiła się nacjonalizacja pewnych przedsiębiorstw o znaczeniu strategicznym (górnictwo, energetyka).
Niemcy – w BGB jest więcej przepisów dotyczących ograniczenia prawa własności (prawa sąsiedzkie). Już stosował zakaz własności dla szykany.
Ingerencja państwa była związana z ówczesną nauką społeczną Kościoła. Należy wspomnieć o słynnej encyklice papieża Leona XIII pt. „Rerum Novarum” (1891r.), która postulowała rozpowszechnienie własności w myśl solidaryzmu społecznego.
W nauce świeckiej własność postrzegano jako obowiązki właściciela wobec społeczeństwa;

Kodeks Cywilny Szwajcarski (ZBG) wymieniał wiele ograniczeń prawa własności, za czym szły uprawnienia państwa do ograniczania własności (prawo budowlane, ochrona przeciwpożarowa, na potrzeby komunikacji, ochronę przyrody).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

21. Stanowość prawa w Polsce. Partykularyzm prawny

54. Wyprawa, posag i wiano

38. Źródła prawa cywilnego na ziemiach polskich w okresie zaborów