120. Doktryny prawa karnego w epoce nowożytnej


W epoce nowożytnej powstały nowe kierunki w nauce prawa karnego.

Szkoła klasyczna – I poł. XIX w. (Paul Johann Anselm Ritter von Feuerbach - twórca bawarskiego kodeksu karnego z 1813r.)
Wprowadziła ona formalną definicję przestępstwa, Jest to czyn zabroniony przez ustawę karną.
Przestępstwo to akt wolnej woli sprawcy – każdy decyduje w sposób swobodny, czy popełni przestępstwo.
Kara powinna być oparta na idei odwetu za wyrządzone zło. Wtedy społeczeństwo ma świadomość, co grozi za popełnienie przestępstwa.
Jest rzeczą słuszną, żeby sprawca wycierpiał za popełnione przestępstwo. Kant nazwał to odwetem za wyrządzone zło, który jest normą etyczną, gdyż przestępstwo zakłóca porządek społeczny, a poprzez karę zostaje on przywrócony.



Paul Johann Anselm Ritter von Feuerbach

W II poł. XIX w. pojawił się kierunek naturalistyczny bądź pozytywistyczny.

Szkoła antropologiczna – założycielem był włoski karnista Cesare Lombroso, który wysunął tezę „przestępca z urodzenia”. Stwierdził on, że większość społeczeństwa ma wrodzone skłonności do bycia przestępcą; wyodrębnił cechy fizyczne, które miałyby świadczyć o skłonnościach przestępczych (niskie czoło, wysunięty łuk brwiowy, mocno zaznaczona żuchwa, długie ręce nieproporcjonalne do sylwetki).

Cesare Lombroso

Szkoła socjologiczna – odrzucała koncepcję przestępcy z urodzenia, wskazując, że przestępstwo jest zjawiskiem społecznym; bieda, brak oświaty są czynnikami kryminogennymi (człowiek nie tyle jest, co się staje przestępcą).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

106. Zasady indywidualizmu, liberalizmu i egalitaryzmu

77. Przestępstwa publiczne w prawie feudalnym

9. Humanizm prawniczy